VLDRC1600500 - VELINO Design Radiator Coloured (HxW=1600x500, 850W)
Radiators - Design - VELINO » Velino Design Radiator
An extraordinary eye-catcher in any room.
It can be used, above all, as a coat stand that not only saves space but also provides warmth.
These high-quality design radiators are made in Austria.
Available in Traffic White or in a custom colour to suit your design requirements.
Documents
Marketing
KE KELIT Climate Control - Heating Systems Product Catalogue 26 Jun 2019
Vogel & Noot - Design Radiators Brochure 31 Aug 2018
Radiator Data
Code Description Height Width Heat Output (°C) Heat Output (Watts) Colour
VLDRC18001200 VELINO Design Radiator Coloured (HxW=1800x1200, 2274W) 1800 mm 1200 mm 75/65/20 2274 W Coloured
VLDRW1600500 VELINO Design Radiator Traffic White (HxW=1600x500, 850W) 1600 mm 500 mm 75/65/20 850 W Traffic White
VLDRC1600500 VELINO Design Radiator Coloured (HxW=1600x500, 850W) 1600 mm 500 mm 75/65/20 850 W Coloured