DIVMTW0700050 - DION-VM Towel Warmer (HxW=0700x0500, 374W)
Radiators - Towel Rails - DION » VOGEL & NOOT - DION Vertically Mounted Towel Warmer
The DION series is impressive due to its modest, stylish design of a rounded-tube radiator.
Documents
CAD
Vogel & Noot - DION VM 700x500 - DWG CAD 11 Sep 2018
Installation
Vogel & Noot - DION VM - Mounting Instructions 12 Mar 2018
Marketing
KE KELIT Climate Control - Gas Boilers & Radiator Heating 04 Jun 2019
KE KELIT Climate Control - Heating Systems Product Catalogue 26 Jun 2019
Vogel & Noot - Radiator & Towel Warmer Brochure 01 Mar 2018
Vogel & Noot - Towel Warmers & Design Radiators - Brochures 12 Mar 2018
Specifications
Vogel & Noot - DION/DION VM - Specification Text 11 Sep 2018
Technical
Vogel & Noot - DION VM - Technical Data 12 Mar 2018
Radiator Data
Code Description Height Width Heat Output (°C) Heat Output (Watts)
DIVMTW0700090 DION-VM Towel Warmer (HxW=0700x0900, 617W) 700 mm 900 mm 75/65/20 617 W
DIVMTW0700050 DION-VM Towel Warmer (HxW=0700x0500, 374W) 700 mm 500 mm 75/65/20 374 W