DIONTW0700050 - DION Towel Warmer (HxW=0700x0500, 374W)
Radiators - Towel Rails - DION » VOGEL & NOOT - DION Towel Warmer
Documents
CAD
Vogel & Noot - DION 700x500 - DWG CAD 11 Sep 2018
Installation
Vogel & Noot - DION - Mounting Instructions 12 Mar 2018
Marketing
KE KELIT Climate Control - Heating Systems Product Catalogue 26 Jun 2019
Vogel & Noot - Radiator & Towel Warmer Brochure 01 Mar 2018
Vogel & Noot - Towel Warmers & Design Radiators - Brochures 12 Mar 2018
Specifications
Vogel & Noot - DION/DION VM - Specification Text 11 Sep 2018
Technical
Vogel & Noot - DION - Technical Data 12 Mar 2018
Radiator Data
Code Description Height Width Heat Output (°C) Heat Output (Watts) Colour
DICHTW1100060 DION (Chrome) Towel Warmer (HxW=1100x0600, 452W) 700 mm 600 mm 75/65/20 452 W Traffic White
DIONTW0700050 DION Towel Warmer (HxW=0700x0500, 374W) 700 mm 500 mm 75/65/20 374 W Traffic White