E2L2250006 - ULOW-E2 Low Temperature Radiator Type 22 (HxW=0500x0600, 379W)
Radiators - Panel - ULOW-E2 Low Temperature Radiator » ULOW-E2 Low Surface Temperature Radiators
  • Connection: 4 x G 1/2 I.G. and 2 x G 3/4 A.G. at the bottom center
  • Thermostat valve at the top right (can be changed to the top left without any problem).
  • Performance-tested according to DIN EN 442.
Documents
CAD
Vogel & Noot - ULOW-E2 500x600 - DWG CAD 11 Sep 2018
Installation
Vogel & Noot - ULOW-E2 - Mounting Instructions 07 Nov 2018
Vogel & Noot - ULOW-E2- Installation Instructions 03 May 2023
Marketing
KE KELIT Climate Control - Heating Systems Product Catalogue 26 Jun 2019
Vogel & Noot - Radiator & Towel Warmer Brochure 01 Mar 2018
Vogel & Noot - ULOW-E2 Brochure 31 Aug 2018
Specifications
Vogel & Noot - ULOW-E2 - Specification Text 07 Sep 2018
Technical
Vogel & Noot - Technical Information Heat Emission Systems 01 Mar 2018
Vogel & Noot - ULOW E2 - Tehcnical Data 27 Nov 2017
Vogel & Noot - ULOW-E2 - Heat Output Calculator Software 11 Sep 2018
Login or register to create projects and view pricing.
Product Data
Radiator Data
Code Description Height Width Heat Output (°C) Heat Output (Watts)
E2L2250010 ULOW-E2 Low Temperature Radiator Type 22 (HxW=0500x1000, 631W) 500 mm 1000 mm 45/35/20 631 W
E2L2250004 ULOW-E2 Low Temperature Radiator Type 22 (HxW=0500x0400, 252W) 500 mm 400 mm 45/35/20 252 W
E2L2250006 ULOW-E2 Low Temperature Radiator Type 22 (HxW=0500x0600, 379W) 500 mm 600 mm 45/35/20 379 W