T6C33300132 - T6 Centrally Connected Radiator Type 33 (HxW=300x1320, 2061W)
Radiators - Panel - T6 Centrally Connected Radiator » Type 33 Centrally Connected Radiators
Made of cold-rolled sheet steel according to EN 442, stable, well-designed profiling with 40 mm profiling intervals, primer annealed at 190°C, complete with lacquer in the form of electrostatic powder coating according to DIN 55900, part 2, in RAL 9016, annealed at 210°C object temperature.
Performance-tested according to DIN EN 442.
Sigarth Brackets required.
Documents
Installation
Vogel & Noot - Panel Radiator Mounting Instructions 01 Mar 2018
Marketing
KE KELIT Climate Control - Gas Boilers & Radiator Heating 04 Jun 2019
KE KELIT Climate Control - Heating Systems Product Catalogue 26 Jun 2019
Vogel & Noot - Radiator & Towel Warmer Brochure 01 Mar 2018
Specifications
Vogel & Noot - T6 Centrally Connected Radiators - Specification Text 07 Sep 2018
Technical
Vogel & Noot - Heat Output Calculator Software 11 Sep 2018
Vogel & Noot - T6 Centrally Connected Radiators - Technical Data 01 Mar 2018
Radiator Data
Code Description Height Width Heat Output (°C) Heat Output (Watts)
T6C33300132 T6 Centrally Connected Radiator Type 33 (HxW=300x1320, 2061W) 300 mm 400 mm 75/65/20 624 W