T6C22400100 - T6 Centrally Connected Radiator Type 22 (HxW=0400x1000, 1357W)
Radiators - Panel - T6 Centrally Connected Radiator » Type 22 Centrally Connected Radiators
Made of cold-rolled sheet steel according to EN 442, stable, well-designed profiling with 40 mm profiling intervals, primer annealed at 190°C, complete with lacquer in the form of electrostatic powder coating according to DIN 55900, part 2, in RAL 9016, annealed at 210°C object temperature.
Performance-tested according to DIN EN 442.
Sigarth Brackets required
Documents
CAD
Vogel & Noot - T6 Type 22 400x1000 - DWG CAD 11 Sep 2018
Installation
Vogel & Noot - Panel Radiator Mounting Instructions 01 Mar 2018
Marketing
KE KELIT Climate Control - Gas Boilers & Radiator Heating 04 Jun 2019
KE KELIT Climate Control - Heating Systems Product Catalogue 26 Jun 2019
Vogel & Noot - Radiator & Towel Warmer Brochure 01 Mar 2018
Specifications
Vogel & Noot - T6 Centrally Connected Radiators - Specification Text 07 Sep 2018
Technical
Vogel & Noot - Heat Output Calculator Software 11 Sep 2018
Vogel & Noot - T6 Centrally Connected Radiators - Technical Data 01 Mar 2018
Radiator Data
Code Description Height Width Heat Output (°C) Heat Output (Watts)
T6C22400100 T6 Centrally Connected Radiator Type 22 (HxW=0400x1000, 1357W) 400 mm 1000 mm 75/65/20 1357 W