RM845004 - REMS DueCento Electric pipe cutter 40mm-200mm
Tools - Chamfering & Cutting Tools - Pipe Cutters » REMS Electric Cutting and Deburring Tools
Quick Specs: Cuttable Materials: Stainless Steel, Carbon Steel, Copper, Cast Iron, Plastic, Multilayer Composite Tubes Body Material: Plastic Head Material: Alloy Handle Material: Plastic Weight: 43.8000kg Length: 450mm Width: 280mm Height: 550mm Product Contents: 1 x RM845004 REMS Due Cento 240V Basic c/w safety foot switch. Ring spanner.2 height adjustable pipe supports 1 for pipes Ø 100 – 225 mm, Ø 4 – 8”. This saw can produce right-angled, chip-free, fast, dry, outside burr-less cuts on 54mm-225mm stainless steel pipes of press fitting systems, carbon steel pipes, and copper pipes; 38mm-38mm steel pipes EN 10255 (DIN 2440); DN 50-200 cast iron pipes (SML) EN 877 (DIN 19522); 40mm-225mm plastic pipes SDR 11; and 40mm-110mm multilayer composite pipes.